You are here

U.S. District Courts for the Districts of Oklahoma: Succession Charts

U.S. District Court for the Eastern District of Oklahoma
June 16, 1906
34 Stat. 267
September 14, 1922
42 Stat. 837
June 22, 1936
49 Stat. 1804
May 19, 1961
75 Stat. 80
Campbell, Ralph E.
1907-1918
Kennamer, Franklin E. 1
1924-1925
Murrah, Alfred P.
1937-1940
Daugherty, Frederick A.
1961-1982
Williams, Robert L.
1919-1937
  Broaddus, Bower S.
1940-1949
Russell, David L. 2
1981-1990
Rice, Eugene
1937-1963
  Wallace, William R.
1950-1960
 
Langley, Orville E.
1965-1973
  Bohanon, Luther L.
1961-1974
 
Morris, Joseph W.
1974-1978
  Cook, H. Dale
1974-1992
 
Seay, Frank H.
1979-2003
  Burrage, Billy M.
1994-2001
 
White, Ronald A.
2003-
  Payne, James H.
2001-2017
 
1. The act of February 16, 1925, 43 Stat. 945, transferred this judgeship to the Northern District of Oklahoma.
2. The act of December 1, 1990, 104 Stat. 5089, assigned this judgeship exclusively to the Western District of Oklahoma.

 

U.S. District Court for the Western District of Oklahoma
June 16, 1906
34 Stat. 267
June 22, 1936
49 Stat. 1804
May 24, 1940
54 Stat. 219
May 19, 1961
75 Stat. 80
September 2, 1957 (effective March 26, 1965)
71 Stat. 586 2
October 20, 1978
92 Stat. 1629
July 10, 1984
98 Stat. 333
December 1, 1990
104 Stat. 5089
Cotteral, John H.
1907-1928
Murrah, Alfred P.
1937-1940
Chandler, Stephen S., Jr.
1943-1975
Daugherty, Frederick A.
1961-1982
Eubanks, Luther B.
1965-1986
West, Lee R.
1979-1994
Alley, Wayne E.
1985-1999
Cauthron, Robin J.
1991-2015
Vaught, Edgar S.
1928-1956
Broaddus, Bower S.
1940-1949
Thompson, Ralph G.
1975-1999
Russell, David L.
1981-2013
Phillips, Layn R.
1987-1991
Miles-LaGrange, Vicki
1994-2018
Friot, Stephen P.
2001-2014
Goodwin, Charles B.
2018-
Rizley, Ross 1
1956-1969
Wallace, William R.
1950-1960
Heaton, Joe L.
2001-2019
Wyrick, Patrick R.
2019-
Leonard, Timothy D.
1992-2006
  Palk, Scott L.
2017-
 
  Bohanon, Luther L.
1961-1974
    DeGiusti, Timothy D.
2007-
     
  Cook, H. Dale
1974-1992
           
  Burrage, Billy M.
1994-2001
           
  Payne, James H.
2001-2017
           
1. On March 26, 1965, the president certified Ross Rizley involuntarily as disabled in accordance with the act of September 2, 1957, 71 Stat. 586, which entitled the president to appoint an additional judge for the court and provided that no successor to the judge certified as disabled be appointed.
2. The act of September 2, 1957, 71 Stat. 586, was made applicable to the Western District of Oklahoma on March 26, 1965, when the president certified Judge Rizley as disabled. Luther Eubanks was appointed to the additional judgeship authorized by the statute.

 

U.S. District Court for the Northern District of Oklahoma
February 16, 1925
43 Stat. 945 1
June 22, 1936
49 Stat. 1804
May 19, 1961
75 Stat. 80
October 20, 1978
92 Stat. 1629
December 1, 1990
104 Stat. 5089
Kennamer, Franklin E.
1925-1940
Murrah, Alfred P.
1937-1940
Daugherty, Frederick A.
1961-1982
Brett, Thomas R.
1979-1996
Kern, Terence C.
1994-2010
Savage, Royce H.
1940-1961
Broaddus, Bower S.
1940-1949
Russell, David L. 2
1981-1990
Eagan, Claire
2001-
Dowdell, John E.
2012-
Barrow, Allen E.
1962-1979
Wallace, William R.
1950-1960
     
Ellison, James O.
1979-1994
Bohanon, Luther L.
1961-1974
     
Holmes, Sven E.
1994-2005
Cook, H. Dale
1974-1992
     
Frizzell, Gregory K.
2007-
Burrage, Billy M.
1994-2001
     
  Payne, James H.
2001-2017
     
1. The act of February 16, 1925, 43 Stat. 945, transferred this judgeship from the Eastern District of Oklahoma.
2. The act of December 1, 1990, 104 Stat. 5089, assigned this judgeship exclusively to the Western District of Oklahoma.

 

Select a State