You are here

McFadden, Frank Hampton

Born 1925 in Oxford, MS

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Northern District of Alabama
Nominated by Richard M. Nixon on July 22, 1969, to a seat vacated by Harlan H. Grooms. Confirmed by the Senate on August 8, 1969, and received commission on August 9, 1969. Served as chief judge, 1973-1982. Service terminated on January 1, 1982, due to resignation.

Education:
University of Mississippi, B.A., 1950
Yale Law School, LL.B., 1955

Professional Career:

U.S. Navy, 1944-1949, 1951-1953
Private practice, New York City, 1955-1958
Private practice, Birmingham, Alabama, 1958-1969
Executive, Blount, Inc., Montgomery, Alabama, 1982-