You are here

Masterson, Thomas Ambrose

Born December 10, 1927, in Philadelphia, PA
Died June 15, 2000, in Bryn Mawr, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Eastern District of Pennsylvania
Nominated by Lyndon B. Johnson on January 16, 1967, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. Confirmed by the Senate on June 12, 1967, and received commission on June 15, 1967. Service terminated on November 16, 1973, due to resignation.

Education:
Harvard University, B.A., 1949
University of Pennsylvania Law School, LL.B., 1952

Professional Career:

Attorney, U.S. Department of Justice, 1952-1953
Volunteer defender, Philadelphia, Pennsylvania, 1953
Private practice, Philadelphia, Pennsylvania, 1953-1956, 1960-1967, 1973-2000
Instructor, Seton Hall University School of Law, 1953-1956
Assistant district attorney, Philadelphia, Pennsylvania, 1956
Deputy city solicitor, Philadelphia, Pennsylvania, 1956-1960