You are here

Brown, George Stewart

Born August 16, 1871, in Baltimore, MD
Died November 11, 1941, in Baltimore, MD

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. Customs Court
Reassigned on May 28, 1926, to a new seat authorized by 44 Stat. 669. Served as presiding judge, 1939-1940. Service terminated on August 31, 1941, due to retirement.

Other Federal Judicial Service:
Member, Board of General Appraisers
Nominated by Woodrow Wilson on October 16, 1913, to a seat vacated by Roy H. Chamberlain. Confirmed by the Senate on November 13, 1913, and received commission on November 14, 1913. Service terminated on May 28, 1926, due to reassignment.

Education:
Johns Hopkins University, A.B., 1893
University of Maryland School of Law, LL.B., 1895

Professional Career:

Private practice, Baltimore, Maryland, 1895-1913
City councilman, Baltimore, Maryland, 1899-1907