You are here

Zirpoli, Alfonso Joseph

Born April 12, 1905, in Denver, CO
Died July 10, 1995, in San Francisco, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Northern District of California
Nominated by John F. Kennedy on September 14, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80. Confirmed by the Senate on September 21, 1961, and received commission on September 22, 1961. Assumed senior status on September 30, 1975. Service terminated on July 10, 1995, due to death.

Other Federal Judicial Service:
Judge, Temporary Emergency Court of Appeals, 1977-1987

Education:
University of California, Berkeley, A.B., 1926
University of California, Berkeley, Boalt Hall School of Jurisprudence, J.D., 1928

Professional Career:

Private practice, San Francisco, California, 1928-1932, 1944-1961
Assistant district attorney, City and County of San Francisco, California, 1932-1933
Assistant U.S. attorney, Northern District of California, 1933-1944
Member, San Francisco [California] Board of Supervisors, 1958-1961