You are here

Williams, Spencer Mortimer

Born February 24, 1922, in Reading, MA
Died January 3, 2008, in Carmichael, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Northern District of California
Nominated by Richard M. Nixon on July 12, 1971, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on July 29, 1971, and received commission on July 29, 1971. Assumed senior status on February 24, 1987. Service terminated on January 3, 2008, due to death.

Education:
University of California, Los Angeles, A.B., 1943
University of California, Berkeley, Boalt Hall School of Jurisprudence, LL.B., 1948

Professional Career:

U.S. Navy lieutenant junior grade, 1943-1946
Private practice, San Jose, California, 1948-1949
Deputy county counsel, Santa Clara County, California, 1949-1950
U.S. Naval Reserve lieutenant, 1950-1952
County counsel, Santa Clara County, California, 1952-1966
Secretary, California State Human Relations Agency, 1967-1970
Private practice, Sacramento and San Jose, California, 1970-1971