You are here

Wheat, Alfred Adams

Born June 13, 1867, in Nashua, NH
Died March 11, 1943, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the District of Columbia (now U.S. District Court for the District of Columbia)
Nominated by Herbert Hoover on April 18, 1929, to a new seat authorized by 45 Stat. 1056. Confirmed by the Senate on May 3, 1929, and received commission on May 3, 1929. Service terminated on June 4, 1930, due to appointment to another judicial position.

Chief Justice, Supreme Court of the District of Columbia (now U.S. District Court for the District of Columbia)
Nominated by Herbert Hoover on May 14, 1930, to a seat vacated by Walter I. McCoy. Confirmed by the Senate on June 4, 1930, and received commission on June 4, 1930. Assumed senior status on December 31, 1941. Service terminated on May 11, 1943, due to death.

Education:
Dartmouth College, A.B., 1889
Columbian University School of Law (now George Washington University Law School), LL.B., 1891

Professional Career:

Private practice, New York City, 1893-1922
Special assistant to the Attorney General of the United States, 1922-1929
Acting solicitor general, U.S. Department of Justice, 1929

Other Nominations/Recess Appointments:

Nominated to U.S. District Court for the Eastern District of New York, February 28, 1929; no Senate vote