You are here

Unthank, Green Wix

Born June 14, 1923, in Tway, KY
Died June 25, 2013, in Harlan, KY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky
Nominated by Jimmy Carter on December 19, 1979, to a new seat authorized by 92 Stat. 1629. Confirmed by the Senate on June 18, 1980, and received commission on June 18, 1980. Assumed senior status on June 14, 1988. Service terminated on June 25, 2013, due to death.

Education:
University of Miami School of Law, J.D., 1950

Professional Career:

U.S. Army, Airborne Infantry, 1940-1945
Judge, Harlan County [Kentucky] Court, 1951-1957
Private practice, Kentucky, 1957-1966
Assistant U.S. attorney, Eastern District of Kentucky, 1966-1969
Commonwealth's attorney, Twenty-Sixth Judicial District, Kentucky, 1970-1980