You are here

Steger, William Merritt

Born August 22, 1920, in Dallas, TX
Died June 4, 2006, in Tyler, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Eastern District of Texas
Nominated by Richard M. Nixon on October 7, 1970, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on November 25, 1970, and received commission on December 1, 1970. Assumed senior status on December 31, 1987. Service terminated on June 4, 2006, due to death.

Education:
Southern Methodist University School of Law, LL.B., 1950

Professional Career:

U.S. Army captain, Air Corps, 1942-1947
Private practice, Longview, Texas, 1951-1953
U.S. attorney for the Eastern District of Texas, 1953-1959
Private practice, Tyler, Texas, 1959-1970
Republican candidate for governor, Texas, 1960
Republican candidate for U.S. House of Representatives from Texas, 1962
Chairman, Republican Party of Texas, 1969-1970