You are here

Proctor, James McPherson

Born September 4, 1882, in Washington, DC
Died September 17, 1953

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the District of Columbia (now U.S. District Court for the District of Columbia)
Nominated by Herbert Hoover on February 6, 1931, to a seat vacated by William Hitz. Confirmed by the Senate on February 25, 1931, and received commission on March 2, 1931. Service terminated on March 5, 1948, due to appointment to another judicial position.

Associate Justice, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia (now U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit)
Nominated by Harry S Truman on February 2, 1948, to a seat vacated by Harold M. Stephens. Confirmed by the Senate on March 2, 1948, and received commission on March 5, 1948. Service terminated on September 17, 1953, due to death.

Education:
George Washington University Law School, LL.B., 1904

Professional Career:

Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1905-1913; chief assistant U.S. attorney, 1909-1913
Private practice, Washington, D.C., 1913-1931
Special assistant attorney general, U.S. Department of Justice, 1929-1931