You are here

McKinney, Larry J.

Born July 4, 1944, in South Bend, IN
Died September 21, 2017

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Southern District of Indiana
Nominated by Ronald Reagan on May 5, 1987, to a seat vacated by William E. Steckler. Confirmed by the Senate on July 17, 1987, and received commission on July 20, 1987. Served as chief judge, 2001-2007. Assumed senior status on July 4, 2009. Service terminated on September 21, 2017, due to death.

Education:
MacMurray College, B.A., 1966
Indiana University Maurer School of Law, J.D., 1969

Professional Career:

Deputy attorney general, State of Indiana, 1970-1971
Private practice, Edinburgh, Indiana, 1971-1975
Private practice, Greenwood, Indiana, 1975-1979
Judge, Indiana Circuit Court, Eighth Judicial Circuit, 1979-1987