You are here

Markey, Howard Thomas

Born November 10, 1920, in Chicago, IL
Died May 3, 2006, in Hinsdale, IL

Federal Judicial Service:
Chief Judge, U.S. Court of Customs and Patent Appeals
Nominated by Richard M. Nixon on May 3, 1972, to a seat vacated by Francis Eugene Worley. Confirmed by the Senate on June 21, 1972, and received commission on June 22, 1972. Service terminated on October 1, 1982, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit
Reassigned on October 1, 1982, to a new seat authorized by 96 Stat. 25. Served as chief judge, 1982-1990. Service terminated on April 30, 1991, due to retirement.

Education:
Loyola University Chicago School of Law, LL.B., 1949
John Marshall Law School, Chicago, Illinois, LL.M., 1950

Professional Career:

U.S. Army major, Air Corps, 1941-1946
U.S. Air Force Reserve lieutenant colonel, 1947-1950
Private practice, Chicago, Illinois, 1949-1950, 1952-1972
U.S. Air Force lieutenant colonel, 1950-1952
Lecturer, Loyola University School of Law, 1971-1972
Member, Judicial Conference of the United States, 1972-1990