You are here

Kay, Alan Cooke

Born 1932 in Honolulu, HI

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Hawaii
Nominated by Ronald Reagan on July 3, 1986, to a new seat authorized by 98 Stat. 333. Confirmed by the Senate on September 12, 1986, and received commission on September 15, 1986. Served as chief judge, 1991-1999. Assumed senior status on January 2, 2000.

Education:
Princeton University, A.B., 1957
University of California, Berkeley, Boalt Hall School of Law, LL.B., 1960

Professional Career:

U.S. Marine Corps corporal, 1953-1955
Private practice, Honolulu, Hawaii, 1960-1986
Director, Legal Aid Society, Honolulu, Hawaii, 1968-1971