You are here

Huyett, Daniel Henry III

Born May 2, 1921, in Reading, PA
Died May 1, 1998, in Reading, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Eastern District of Pennsylvania
Nominated by Richard M. Nixon on September 25, 1970, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on October 8, 1970, and received commission on October 15, 1970. Assumed senior status on May 1, 1988. Service terminated on May 1, 1998, due to death.

Education:
University of Michigan, A.B., 1942
University of Pennsylvania Law School, J.D., 1948

Professional Career:

U.S. Army lieutenant, Air Corps, 1942-1946
Private practice, Berks County, Pennsylvania, 1949-1970
City solicitor, Reading, Pennsylvania, 1952-1956
Member, Pennsylvania Labor Relations Board, 1965-1968
Commissioner, Pennsylvania Public Utility Commission, 1968-1970
Lecturer, Federal Judicial Center, 1977-1979