You are here

Hudspeth, Harry Lee

Born 1935 in Dallas, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Western District of Texas
Nominated by Jimmy Carter on October 11, 1979, to a seat vacated by Adrian A. Spears. Confirmed by the Senate on November 26, 1979, and received commission on November 27, 1979. Served as chief judge, 1992-1999. Assumed senior status on June 30, 2001. Service terminated on January 31, 2016, due to retirement.

Other Federal Judicial Service:
U.S. Magistrate, U.S. District Court for the Western District of Texas, 1977-1979

Education:
University of Texas, A.B., 1955
University of Texas School of Law, J.D., 1958

Professional Career:

U.S. Marine Corps Reserve corporal, 1958-1959
Trial attorney, U.S. Department of Justice, 1959-1962
Assistant U.S. attorney, Western District of Texas, 1962-1969
Private practice, El Paso, Texas, 1969-1977