You are here

Hatchett, Joseph Woodrow

Born 1932 in Clearwater, FL

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
Nominated by Jimmy Carter on May 17, 1979, to a new seat authorized by 92 Stat. 1629. Confirmed by the Senate on July 12, 1979, and received commission on July 13, 1979. Service terminated on October 1, 1981, due to reassignment.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit
Reassigned on October 1, 1981, to a new seat authorized by 94 Stat. 1994. Served as chief judge, 1996-1999. Service terminated on May 14, 1999, due to retirement.

Other Federal Judicial Service:
U.S. Magistrate, U.S. District Court for the Middle District of Florida, 1971-1975

Education:
Florida A&M University, B.A., 1954
Howard University School of Law, J.D., 1959

Professional Career:

U.S. Army lieutenant, 1954-1956
U.S. Marine Corps Reserve lieutenant colonel and judge advocate, 1977-1988
Private practice, Daytona Beach, Florida, 1959-1966
Cooperating attorney, NAACP Legal Defense Fund, 1960-1966
Consultant, Daytona Beach [Florida] Urban Renewal Department, 1963-1966
Assistant U.S. attorney, Middle District of Florida, 1966-1971; first assistant U.S. attorney, 1967-1971
Special hearing office for conscientious objectors, U.S. Department of Justice, 1967-1968
Justice, Florida Supreme Court, 1975-1979
Member, Judicial Conference of the United States, 1997-1999