You are here

Hagner, Alexander Burton

Born July 13, 1826, in Washington, DC
Died June 30, 1915, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the District of Columbia (now U.S. District Court for the District of Columbia)
Nominated by Rutherford B. Hayes on January 17, 1879, to a seat vacated by Abraham R. Olin. Confirmed by the Senate on January 21, 1879, and received commission on January 21, 1879. Service terminated on June 1, 1903, due to retirement.

Education:
St. John`s College, Annapolis, Maryland
College of New Jersey (now Princeton University), A.B., 1845
Read law, 1848

Professional Career:

Private practice, Annapolis, Maryland, 1848-1879
State delegate, Maryland, 1854-1855
Special judge, Circuit Court of Prince George's County [Maryland]