You are here

Goldsborough, Thomas Alan

Born September 16, 1877, in Caroline County, MD
Died June 16, 1951, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, District Court of the U.S. for the District of Columbia (now U.S. District Court for the District of Columbia)
Nominated by Franklin D. Roosevelt on January 20, 1939, to a new seat authorized by 52 Stat. 584. Confirmed by the Senate on February 16, 1939, and received commission on February 23, 1939. Service terminated on June 16, 1951, due to death.

Education:
Washington College, Chestertown, Maryland, B.A., 1899
University of Maryland School of Law, LL.B., 1901

Professional Career:

Private practice, Denton, Maryland, 1901-1904, 1908-1921
State's attorney, Caroline County, Maryland, 1904-1908
U.S. representative from Maryland, 1921-1939