You are here

Duffy, Kevin Thomas

Born 1933 in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Southern District of New York
Nominated by Richard M. Nixon on September 25, 1972, to a seat vacated by Irving Ben Cooper. Confirmed by the Senate on October 12, 1972, and received commission on October 17, 1972. Assumed senior status on January 10, 1998. Service terminated on September 30, 2016, due to retirement.

Education:
Fordham College, A.B., 1954
Fordham University School of Law, LL.B., 1958

Professional Career:

Law clerk, Hon. Joseph E. Lumbard, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit, 1955-1958
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1958-1961; assistant chief, Criminal Division, 1959-1961
Private practice, New York City, 1961-1969
Regional administrator, New York Regional Office, U.S. Securities and Exchange Commission, 1969-1972