You are here

Ditter, John William, Jr.

Born October 19, 1921, in Philadelphia, PA
Died April 7, 2019, in Perkiomenville, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Eastern District of Pennsylvania
Nominated by Richard M. Nixon on September 28, 1970, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on October 8, 1970, and received commission on October 15, 1970. Assumed senior status on October 19, 1986. Service terminated on April 7, 2019, due to death.

Education:
Ursinus College, B.A., 1943
University of Pennsylvania Law School, LL.B., 1948

Professional Career:

U.S. Naval Reserve captain, 1943-1946, 1951-1953
Law clerk, Court of Common Pleas of Montgomery County [Pennsylvania], 1948-1950
Assistant district attorney, Montgomery County, Pennsylvania, 1951, 1953-1955, 1956-1960; first assistant district attorney, 1956-1960
Private practice, Ambler, Pennsylvania, 1953-1963
Judge, Court of Common Pleas of Montgomery County [Pennsylvania], 1964-1970