You are here

Crocker, Myron Donovan

Born September 4, 1915, in Pasadena, CA
Died February 2, 2010, in Chowchilla, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Southern District of California
Nominated by Dwight D. Eisenhower on February 16, 1959, to a seat vacated by Gilbert H. Jertberg. Confirmed by the Senate on September 14, 1959, and received commission on September 21, 1959. Service terminated on September 18, 1966, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court for the Eastern District of California
Reassigned on September 18, 1966, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. Served as chief judge, 1966-1967. Assumed senior status on January 1, 1981. Service terminated on February 2, 2010, due to death.

Education:
Fresno State College (now California State University, Fresno), A.B., 1937
University of California, Berkeley, Boalt Hall School of Jurisprudence, LL.B., 1940

Professional Career:

Special agent, Federal Bureau of Investigation, 1940-1946
Private practice, Chowchilla, California, 1946-1958
Assistant district attorney, Madera County, California, 1946-1951
Judge, Chowchilla [California] Justice Court, 1952-1958
Judge, Superior Court of California, County of Madera, 1958-1959