You are here

Broderick, Raymond Joseph

Born May 29, 1914, in Philadelphia, PA
Died August 6, 2000, in Gladwyne, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Eastern District of Pennsylvania
Nominated by Richard M. Nixon on March 23, 1971, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on April 21, 1971, and received commission on April 23, 1971. Assumed senior status on July 1, 1984. Service terminated on August 6, 2000, due to death.

Education:
University of Notre Dame, A.B., 1935
University of Pennsylvania Law School, J.D., 1938

Professional Career:

Assistant counsel, U.S. Rural Electrification Adminstration, 1938-1941
Civilian agent, Office of Naval Intelligence, U.S. Navy, 1941-1942
U.S. Naval Reserve lieutenant commander, 1942-1946
Private practice, Philadelphia, Pennsylvania, 1945-1971
Commissioner, Plymouth Township, Montgomery County, Pennsylvania, 1952-1954
Lieutenant governor, Pennsylvania, 1967-1971
President, Pennsylvania Senate, 1967-1971
Cabinet member, Gov. Raymond P. Shafer, Pennsylvania, 1967-1971