You are here

Brett, Thomas Rutherford

Born 1931 in Oklahoma City, OK

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Northern District of Oklahoma
Nominated by Jimmy Carter on September 28, 1979, to a new seat authorized by 92 Stat. 1629. Confirmed by the Senate on October 31, 1979, and received commission on November 2, 1979. Served as chief judge, 1994-1996. Assumed senior status on October 3, 1996. Service terminated on February 1, 2003, due to retirement.

Education:
University of Oklahoma, B.B.A., 1952
University of Oklahoma College of Law, LL.B., 1957
University of Oklahoma College of Law, J.D., 1971

Professional Career:

U.S. Army lieutenant, 1954-1955
U.S. Army Reserve colonel, JAG Corps, 1955-1981
Assistant county attorney, Tulsa, Oklahoma, 1957-1958
Private practice, Tulsa, Oklahoma, 1958-1979