You are here

Blair, Charles Stanley

Born December 20, 1927, in Kingsville, MD
Died April 20, 1980, in Fallston, MD

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Maryland
Nominated by Richard M. Nixon on July 14, 1971, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on July 29, 1971, and received commission on July 29, 1971. Service terminated on April 20, 1980, due to death.

Education:
University of Maryland, B.S., 1951
University of Maryland School of Law, LL.B., 1953

Professional Career:

U.S. Maritime Service, 1945-1947
U.S. Army captain, 1953-1956
Private practice, Bel Air, Maryland, 1961-1969
State delegate, Maryland, 1963-1967
Secretary of state, State of Maryland, 1967-1969
Chief of staff, U.S. Vice President Spiro Agnew, 1969-1970