You are here

Bauman, Arnold

Born July 25, 1914, in New York, NY
Died November 21, 1989, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Southern District of New York
Nominated by Richard M. Nixon on December 2, 1971, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on December 11, 1971, and received commission on December 15, 1971. Service terminated on August 15, 1974, due to resignation.

Education:
St. John`s University, B.B.A., 1934
New York University School of Law, J.D., 1937

Professional Career:

Prosecutor, New York County, New York, 1937-1941
U.S. Naval Reserve lieutenant, 1941-1945
Assistant district attorney, New York County, New York, 1945-1947
Private practice, New York City, 1947-1953, 1955-1971, 1974-1989
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1953-1955