You are here

Anderson, George Ross, Jr.

Born 1929 in Anderson, SC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of South Carolina
Nominated by Jimmy Carter on April 18, 1980, to a seat vacated by James Robert Martin. Confirmed by the Senate on May 21, 1980, and received commission on May 23, 1980. Assumed senior status on January 29, 2009. Service terminated on March 1, 2016, due to retirement.

Education:
Southeastern University, B.C.S., 1949
George Washington University, 1949-1951
University of South Carolina School of Law, LL.B., 1954

Professional Career:

Legislative assistant, U.S. Sen. Olin Johnston of South Carolina, 1947-1951, 1953-1954
U.S. Air Force staff sergeant, 1951-1952
Private practice, Anderson, South Carolina, 1954-1980
State representative, South Carolina, 1955-1956