You are here

Urbina, Ricardo M.

Born 1946 in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by William J. Clinton on March 22, 1994, to a seat vacated by Aubrey E. Robinson, Jr. Confirmed by the Senate on June 15, 1994, and received commission on June 16, 1994. Assumed senior status on January 31, 2011. Service terminated on May 31, 2012, due to retirement.

Other Federal Judicial Service:
Judge, Superior Court of the District of Columbia, 1981-1994

Education:
Georgetown University, B.A., 1967
Georgetown University Law Center, J.D., 1970

Professional Career:

Staff attorney, District of Columbia Public Defender Service, 1970-1972
Private practice, Washington, D.C., 1972-1974
Professor and director, Criminal Justice Program, Howard University School of Law, 1974-81