You are here

Robertson, James

Born 1938 in Cleveland, OH

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by William J. Clinton on September 14, 1994, to a seat vacated by George H. Revercomb. Confirmed by the Senate on October 7, 1994, and received commission on October 11, 1994. Assumed senior status on December 31, 2008. Service terminated on June 1, 2010, due to retirement.

Other Federal Judicial Service:
Judge, Foreign Intelligence Surveillance Court, 2002-2005

Education:
Princeton University, B.A., 1959
George Washington University Law School, LL.B., 1965

Professional Career:

United States Navy lieutenant, 1959-1964
Private practice, Washington, D.C., 1965-1969, 1972-1994
Lawyers Committee for Civil Rights Under Law, 1969-1972; chief counsel, Jackson, Mississippi, 1969-1970; national director, Washington, D.C., 1970-1972