You are here

Kloeb, Frank Le Blond

Born June 16, 1890, in Celina, OH
Died March 11, 1976, in Toledo, OH

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Northern District of Ohio
Nominated by Franklin D. Roosevelt on June 18, 1937, to a seat vacated by George P. Hahn. Confirmed by the Senate on June 22, 1937, and received commission on August 20, 1937. Served as chief judge, 1959-1960. Assumed senior status on September 30, 1964. Service terminated on March 11, 1976, due to death.

Education:
Ohio State University
University of Wisconsin
Ohio State University College of Law, 1917

Professional Career:

U.S. Navy ensign, 1917-1919
Private practice, Celina, Ohio, 1919-1933
Prosecutor, Mercer County, Ohio, 1921-1925
U.S. representative from Ohio, 1933-1937