History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Hastie, William Henry
Born November 17, 1904, in Knoxville, TN
Died April 14, 1976, in Philadelphia, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Received a recess appointment from Harry S Truman on October 21, 1949, to a new seat authorized by 63 Stat. 493; nominated to the same position by Harry S Truman on January 5, 1950. Confirmed by the Senate on July 19, 1950, and received commission on July 22, 1950. Served as chief judge, 1968-1971. Assumed senior status on May 31, 1971. Service terminated on April 14, 1976, due to death.

Education:
Amherst College, A.B., 1925
Harvard Law School, LL.B., 1930
Harvard Law School, S.J.D., 1933

Professional Career:
Private practice, Washington, D.C., 1930-1933
Assistant solicitor, U.S. Department of the Interior, 1933-1937
Judge, U.S. District Court, District of the Virgin Islands, 1937-1939
Dean, Howard University School of Law, 1939-1946
Civilian aide to the Secretary of War, 1940-1943
Governor, Virgin Islands, 1946-1949

Nominated to U.S. Court of Appeals for the Third Circuit, October 15, 1949; no Senate vote
Research Collections
Oral History
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History