History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Hart, George Luzerne Jr.
Born July 14, 1905, in Roanoake, VA
Died May 21, 1984, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Received a recess appointment from Dwight D. Eisenhower on August 29, 1958, to a seat vacated by James R. Kirkland; nominated to the same position by Dwight D. Eisenhower on January 17, 1959. Confirmed by the Senate on September 9, 1959, and received commission on September 10, 1959. Served as chief judge, 1974-1975. Assumed senior status on May 16, 1979. Service terminated on May 21, 1984, due to death.

Education:
Virginia Military Institute, A.B., 1927
Harvard Law School, LL.B., 1930

Professional Career:
Private practice, Washington, D.C., 1930-1940, 1946-1958
U.S. Army Reserve, 1941-1946

 

Submit Questions About Judicial History