History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Hall, Peirson Mitchell
Born July 31, 1894, in Armour, SD
Died December 8, 1979

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of California
Nominated by Franklin D. Roosevelt on February 17, 1942, to a seat vacated by George Cosgrave. Confirmed by the Senate on June 30, 1942, and received commission on July 3, 1942. Served as chief judge, 1959-1964. Service terminated on September 18, 1966, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Central District of California
Reassigned on September 18, 1966, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. Assumed senior status on September 30, 1968. Service terminated on December 8, 1979, due to death.

Education:
University of Southern California Law School
Read law, 1916

Professional Career:
Private practice, Los Angeles, California, 1916-1925, 1929-1934, 1937-1939
City councilman, Los Angeles, California, 1925-1929
U.S. attorney for the Southern District of California, 1934-1937
Judge, Superior Court of California, County of Los Angeles, 1939-1942
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History