History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Haight, Thomas Griffith
Born August 4, 1879, in Freehold, NJ
Died January 26, 1942

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of New Jersey
Nominated by Woodrow Wilson on February 3, 1914, to a seat vacated by Joseph Cross. Confirmed by the Senate on February 18, 1914, and received commission on February 18, 1914. Service terminated on April 1, 1919, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Received a recess appointment from Woodrow Wilson on April 1, 1919, to a seat vacated by John Bayard McPherson; nominated to the same position by Woodrow Wilson on May 23, 1919. Confirmed by the Senate on June 24, 1919, and received commission on June 24, 1919. Service terminated on May 31, 1920, due to resignation.

Education:
Princeton University
New York Law School, LL.B., 1900

Professional Career:
Private practice, Jersey City, New Jersey, 1901-1913, 1920-1942
City attorney, Jersey City, New Jersey, 1911-1913
Corporation counsel, Hudson County, New Jersey, 1913-1914

 

Submit Questions About Judicial History