History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Greene, Harold H.
Born February 6, 1923, in Frankfurt, Germany
Died January 29, 2000, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Jimmy Carter on March 22, 1978, to a seat vacated by John J. Sirica. Confirmed by the Senate on May 17, 1978, and received commission on May 19, 1978. Assumed senior status on August 6, 1995. Service terminated on January 29, 2000, due to death.

Education:
George Washington University, B.A., 1949
George Washington University Law School, J.D., 1952

Professional Career:
Law clerk, Hon. Bennett Champ Clark, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit, 1952-1953
Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1953-1957
Chief of appeals and research, Civil Rights Division, U.S. Department of Justice, 1957-1965
Judge, District of Columbia Court of General Sessions, 1965-1971; chief judge, 1966-1971
Chief judge, Superior Court of the District of Columbia, 1971-1978
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History