History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Barbour, Philip Pendelton
Born May 25, 1783, in Orange County, VA
Died February 25, 1841, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Virginia
Received a recess appointment from Andrew Jackson on October 8, 1830, to a seat vacated by George Hay; nominated to the same position by Andrew Jackson on December 14, 1830. Confirmed by the Senate on December 16, 1830, and received commission on December 16, 1830. Service terminated on March 17, 1836, due to appointment to another judicial position.

Associate Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by Andrew Jackson on December 28, 1835, to a seat vacated by Gabriel Duvall. Confirmed by the Senate on March 15, 1836, and received commission on March 15, 1836. Service terminated on February 25, 1841, due to death.

Allotment as Circuit Justice:
Fifth Circuit, March 22, 1836-February 25, 1841

Education:
Read law, 1800

Professional Career:
Private practice, Kentucky, 1800-1801
Private practice, Orange County, Virginia, 1802-1812
State delegate, Virginia, 1812-1814
U.S. representative from Virginia, 1815-1825, 1827-1830; speaker, 1821-1823
Judge, General Court of Virginia, 1825-1827
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History