History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Green, Clifford Scott
Born April 2, 1923, in Philadelphia, PA
Died May 31, 2007, in Philadelphia, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Pennsylvania
Nominated by Richard M. Nixon on December 1, 1971, to a seat vacated by Harold K. Wood. Confirmed by the Senate on December 4, 1971, and received commission on December 9, 1971. Assumed senior status on April 2, 1988. Service terminated on May 31, 2007, due to death.

Education:
Temple University, B.S., 1948
Temple University School of Law, J.D., 1951

Professional Career:
U.S. Air Force sergeant, 1943-1946
Instructor, William Penn Business Institute, 1951-1952
Private practice, Philadelphia, Pennsylvania, 1952-1964
Special deputy attorney general, Commonwealth of Pennsylvania, 1954-1955
Lecturer in law, Temple University, 1968-1971
Judge, Court of Common Pleas of Philadelphia County [Pennsylvania], 1964-1972

 

Submit Questions About Judicial History