History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Gray, William Percival
Born March 26, 1912, in Los Angeles, CA
Died February 10, 1992, in Pasadena, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of California
Nominated by Lyndon B. Johnson on June 13, 1966, to a seat vacated by Harry C. Westover. Confirmed by the Senate on June 29, 1966, and received commission on July 2, 1966. Service terminated on September 18, 1966, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Central District of California
Reassigned on September 18, 1966, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. Assumed senior status on March 26, 1982. Service terminated on February 10, 1992, due to death.

Education:
University of California, Los Angeles, A.B., 1934
Harvard Law School, LL.B., 1939

Professional Career:
Law clerk, Hon. Harold M. Stephens, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit, 1939-1940
Private practice, Los Angeles, California, 1940-1941, 1945-1966
U.S. Army lieutenant colonel, 1941-1945
Special assistant to the Attorney General of the United States, 1958-1964

 

Submit Questions About Judicial History