History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Gordon, Peyton
Born April 30, 1870, in Washington, DC
Died September 17, 1946, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Nominated by Calvin Coolidge on February 27, 1928, to a seat vacated by Adolph A. Hoehling. Confirmed by the Senate on March 29, 1928, and received commission on March 29, 1928. Assumed senior status on February 4, 1941. Service terminated on September 17, 1946, due to death.

Education:
Columbian University School of Law (now George Washington University Law School), LL.B., 1890
Columbian University School of Law (now George Washington University Law School), LL.M., 1891

Professional Career:
Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1891-1904
Pardon attorney, U.S. Department of Justice, 1904-1907
Special assistant to the Attorney General of the United States, 1907-1913
Private practice, Washington, D.C., 1914-1917, 1918-1921
U.S. Army, JAG Department, 1917-1918
U.S. attorney for the District of Columbia, 1921-1928
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History