History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Goldberg, Arthur Joseph
Born August 8, 1908, in Chicago, IL
Died January 19, 1990, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by John F. Kennedy on August 31, 1962, to a seat vacated by Felix Frankfurter. Confirmed by the Senate on September 25, 1962, and received commission on September 28, 1962. Service terminated on July 26, 1965, due to resignation.

Allotment as Circuit Justice:
First Circuit, October 15, 1962-July 26, 1965

Education:
Northwestern University School of Law, LL.B., 1928
Northwestern University School of Law, J.D., 1929

Professional Career:
Private practice, Chicago, Illinois, 1929-1952
Private practice, Washington, D.C., 1952-1961, 1971-1990
Special assistant, Office of Strategic Services, 1942-1943
General counsel, United Steelworkers, 1948-1961
General counsel, CIO, 1948-1955
General counsel, AFL-CIO, 1955-1961
Secretary of Labor, 1961-1962
Ambassador to the United Nations, U.S. Department of State, 1965-1968
Private practice, New York City, 1968-1971
Ambassador-at-large, U.S. Department of State, 1977-1978
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History