History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Gibson, Hugh
Born November 8, 1918, in Cameron, TX
Died June 18, 1998, in Galveston, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Texas
Nominated by Jimmy Carter on July 31, 1979, to a seat vacated by Finis Cowan. Confirmed by the Senate on October 4, 1979, and received commission on October 5, 1979. Assumed senior status on November 1, 1989. Service terminated on June 18, 1998, due to death.

Education:
Rice Institute (now Rice University), B.A., 1940
Baylor University School of Law, LL.B., 1948

Professional Career:
U.S. Army sergeant, 1942-1945
Professor, Baylor Law School, 1948-1949
Assistant district attorney, Galveston, Texas, 1949-1952
Assistant city attorney, Galveston, Texas, 1951-1953
Private practice, Galveston, Texas, 1952-1953
Judge, Galveston County [Texas] Probate Court, 1954-1968
Judge, Texas District Court, Fifty-Sixth Judicial District, 1969-1979

 

Submit Questions About Judicial History