History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Baker, Harold Albert
Born 1929 in Mt. Kisco, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Illinois
Nominated by Jimmy Carter on August 9, 1978, to a seat vacated by Henry S. Wise. Confirmed by the Senate on September 22, 1978, and received commission on September 23, 1978. Service terminated on March 31, 1979, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Central District of Illinois
Reassigned on March 31, 1979, to a new seat authorized by 93 Stat. 6. Served as chief judge, 1984-1991. Assumed senior status on October 4, 1994.

Education:
Columbia University
University of Illinois, A.B., 1951
University of Illinois College of Law, J.D., 1956

Professional Career:
U.S. Navy lieutenant, 1951-1953
Private practice, Champaign, Illinois, 1956-1978
Adjunct faculty member, University of Illinois College of Law, 1972-1978
Senior counsel, President's Commission on CIA Activities in the United States, 1975

 

Submit Questions About Judicial History