History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Ford, Hiram Church
Born July 28, 1884, in Scott County, KY
Died June 8, 1969, in Georgetown, KY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Kentucky
Nominated by Franklin D. Roosevelt on March 19, 1935, to a seat vacated by Andrew M.J. Cochran. Confirmed by the Senate on March 27, 1935, and received commission on March 28, 1935. Served as chief judge, 1948-1963. Assumed senior status on January 1, 1963. Service terminated on June 8, 1969, due to death.

Education:
Georgetown College, Kentucky, A.B., 1905
Kentucky University (later Transylvania University) Law Department, LL.B., 1907

Professional Career:
Private practice, Georgetown, Kentucky, 1907-1935
County attorney, Scott County, Kentucky, 1910-1926
Judge, Kentucky Circuit Court, Fourteenth Judicial District, 1931-1935

 

Submit Questions About Judicial History