History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Fong, Harold Michael
Born April 28, 1938, in Honolulu, HI
Died April 20, 1995, in Honolulu, HI

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Hawaii
Nominated by Ronald Reagan on February 11, 1982, to a seat vacated by Walter Meheula Heen. Confirmed by the Senate on June 18, 1982, and received commission on June 21, 1982. Served as chief judge, 1984-1991. Service terminated on April 20, 1995, due to death.

Education:
University of Southern California, A.B., 1960
University of Michigan Law School, J.D., 1964

Professional Career:
Deputy prosecutor, City and County of Honolulu, Hawaii, 1965-1968
Private practice, Honolulu, Hawaii, 1968-1969, 1978-1982
Assistant U.S. attorney, District of Hawaii, 1969-1973
U.S. attorney for the District of Hawaii, 1973-1978

 

Submit Questions About Judicial History