History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Fisher, Joseph Jefferson
Born April 16, 1910, in Bland Lake, TX
Died June 19, 2000, in Beaumont, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Texas
Nominated by Dwight D. Eisenhower on September 7, 1959, to a seat vacated by Lamar Cecil. Confirmed by the Senate on September 9, 1959, and received commission on September 10, 1959. Served as chief judge, 1967-1980. Assumed senior status on January 30, 1984. Service terminated on June 19, 2000, due to death.

Education:
University of Texas School of Law, LL.B., 1936

Professional Career:
County attorney, St. Augustine County, Texas, 1937-1939
District attorney, First Judicial District, Texas, 1939-1946
Private practice, Jasper, Texas, 1946-1957
Judge, Texas District Court, First Judicial District, 1957-1959

 

Submit Questions About Judicial History