History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Feinberg, Wilfred
Born 1920 in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Received a recess appointment from John F. Kennedy on October 5, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80; nominated to the same position by John F. Kennedy on January 15, 1962. Confirmed by the Senate on March 16, 1962, and received commission on March 17, 1962. Service terminated on March 7, 1966, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by Lyndon B. Johnson on January 19, 1966, to a seat vacated by Thurgood Marshall. Confirmed by the Senate on March 4, 1966, and received commission on March 7, 1966. Served as chief judge, 1980-1988. Assumed senior status on January 31, 1991.

Education:
Columbia College, B.A., 1940
Columbia Law School, LL.B., 1946

Professional Career:
U.S. Army, 1942-1945
Law clerk, Hon. James P. McGranery, U.S. District Court, Eastern District of Pennsylvania, 1947-1949
Private practice, New York City, 1949-1961
Deputy superintendent, New York State Department of Banks, 1958
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History