History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Ewing, Nathaniel
Born June 17, 1848, in Uniontown, PA
Died March 28, 1914

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Pennsylvania
Received a recess appointment from Theodore Roosevelt on September 25, 1906, to a seat vacated by Joseph Buffington; nominated to the same position by Theodore Roosevelt on December 3, 1906. Confirmed by the Senate on December 11, 1906, and received commission on December 11, 1906. Service terminated on January 31, 1908, due to resignation.

Education:
College of New Jersey (now Princeton University), A.B., 1869
College of New Jersey (now Princeton University), A.M., 1872

Professional Career:
Private practice, Uniontown, Pennsylvania, 1871-1887
Judge, Court of Common Pleas of Fayette County [Pennsylvania], 1887-1899
Private practice, Uniontown, Pennsylvania, 1900-1906
Chairman, Pennsylvania State Railroad Commission, 1908-1913
Chairman, Public Service Commission of Pennsylvania, 1913-1914
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History