History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Evans, Orinda Dale
Born 1943 in Savannah, GA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Georgia
Nominated by Jimmy Carter on June 5, 1979, to a seat vacated by Albert J. Henderson. Confirmed by the Senate on July 23, 1979, and received commission on July 24, 1979. Served as chief judge, 1999-2006. Assumed senior status on December 31, 2008.

Education:
Duke University, A.B., 1965
Emory University School of Law, J.D., 1968

Professional Career:
Private practice, Atlanta, Georgia, 1968-1979
Counsel, Atlanta [Georgia] Crime Commission, 1970-1971
Adjunct professor of law, Emory University, 1974-1977

 

Submit Questions About Judicial History