History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Estes, Joe Ewing
Born October 24, 1903, in Commerce, TX
Died October 24, 1989

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Texas
Nominated by Dwight D. Eisenhower on July 18, 1955, to a seat vacated by William H. Atwell. Confirmed by the Senate on July 28, 1955, and received commission on August 1, 1955. Served as chief judge, 1959-1972. Assumed senior status on July 1, 1972. Service terminated on October 24, 1989, due to death.

Education:
University of Texas School of Law, LL.B., 1927

Professional Career:
Private practice, Commerce, Texas, 1928-1930
Private practice, Fort Worth, Texas, 1930-1942
U.S. Naval Reserve lieutenant, 1942-1945
Private practice, Dallas, Texas, 1946-1955

 

Submit Questions About Judicial History