History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Elfvin, John Thomas
Born June 30, 1917, in Montour Falls, NY
Died January 6, 2009, in Lancaster, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of New York
Nominated by Gerald Ford on December 9, 1974, to a seat vacated by John O. Henderson. Confirmed by the Senate on December 20, 1974, and received commission on December 21, 1974. Assumed senior status on July 1, 1987. Service terminated on January 6, 2009, due to death.

Education:
Cornell University, B.E.E., 1942
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), J.D., 1947

Professional Career:
U.S. Navy electrical engineer, Bureau of Ships, 1943-1946
Law clerk, Hon. E. Barrett Prettyman, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit, 1947-1948
Private practice, New York City, 1948-1951
Private practice, Buffalo, New York, 1951-1955, 1958-1969, 1970-1972
Assistant U.S. attorney, Western District of New York, 1955-1958
Member, Erie County [New York] Board of Supervisors, 1962-1965
Member, Buffalo [New York] Common Council, 1966-1969
Justice, Supreme Court of the State of New York, 1969
U.S. attorney for the Western District of New York, 1972-1975

Portraits

 

Submit Questions About Judicial History