History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Edgerton, Henry White
Born October 20, 1888, in Rush Center, KS
Died February 23, 1970, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit
Nominated by Franklin D. Roosevelt on November 26, 1937, to a seat vacated by D. Lawrence Groner. Confirmed by the Senate on December 9, 1937, and received commission on December 15, 1937. Served as chief judge, 1955-1958. Assumed senior status on April 22, 1963. Service terminated on February 23, 1970, due to death.

Education:
Cornell University, A.B., 1910
Harvard Law School, LL.B., 1914

Professional Career:
Private practice, St. Paul, Minnesota, 1914
Private practice, Boston, Massachusetts, 1915-1916, 1918-1921
Professor, Cornell University Law School, 1916-1918
Professor, George Washington University, 1921-1928
Professor, Cornell University, 1928-1937
Special assistant the attorney general, U.S. Department of Justice, 1934-1935
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History